Ledeniški tečaj na Monte Rosi

06.06.2024 | Admin PD Lisca, 14.06.2024 | Društvene zadeve | Poročila

Šest članov PD Lisca Sevnica in gorski vodnik Boris Strmšek, smo se v četrtek, 6. 6. 2024 ob drugi uri zjutraj, podali na pot proti Alagni v italijanskem Piemontu ter naprej na Monte Roso. Monte Rosa je s svojimi 4634 metri drugi najvišji vrh v Alpah. Mont Blanc jo prekaša le po višini, po velikosti pa je Monte Rosa daleč največji gorski masiv v Evropi. Leži na meji med Švico in Italijo, med Zermattom na eni in Alagno na drugi strani. Ponaša pa se tudi z najvišje ležečo kočo v Evropi (koča Margerita na 4554 m) in kar s sedmimi glavnimi vrhovi.

Po osmih urah vožnje smo prispeli v Alagno in kupili karte za 2400 vm prikrajšanega vzpona (cca. 7 ur hoje). Nihajka nas je pripeljala na 3260 m visoko Punto Indren, kjer smo dejansko začeli naš vzpon do koče Gnifetti na 3647m. Počutje je kljub hitri spremembi višine ostalo dobro, vreme pa iz minute v minuto slabše. Do koče smo že občutili vpliv redkejšega zraka, Boris in Peter pa sta v mislih pripravljala aklimatizacijsko turo. Vendar je slabo vreme - sodra nas je namreč prala kar lep del vzpona - poskrbelo, da smo ostali v koči Gnifetti, v miru povečerjali ter počivali. V petek smo ob šesti uri zjutraj v dveh navezah, v prvi Boris, Monika, Tomaž in Luka, v drugi Peter, Barica in Jože, krenili proti Vincent-Pyramide 4215m. Hodili oz. vzpenjali smo se počasi, saj je na tej nadmorski višini zrak že precej redkejši in bi hitrejši korak kaj hitro povzročil omotico, slabost, glavobol. Če telo ne dobi dovolj kisika, se kaj hitro lahko razvije višinska bolezen, ki najpogosteje prizadene možgane in pljuča. No, na srečo mi teh težav nismo imeli, tako da nam je v sončnem petkovem dopoldnevu glavno težavo predstavljal vse močnejši veter ter ponekod grozeči seraki, zaradi česar smo bili tudi vsi opremljeni z lavinskim trojčkom (žolno..) ter cepini. Ob vzpenjanju smo občudovali kar nekaj turnih smučarjev, za katere je Monte Rosa ob lepem vremenu smučarska Meka. Po dobrih treh urah nam je uspelo stopiti na vrh Vincent-Pyramide, s katerega smo se zaradi hudega vetra kaj hitro spustili na sedlo. Zatem smo se povzpeli še na sosednji vrh Balmenhorn 4167 m, na katerem je postavljen bivak ter velik kip Jezusa. Tu je bilo potrebno kar malo poplezati, kar je z velikimi derezami kar malce nerodno oz. zahteva veliko previdnosti. Ker je moč vetra naraščala, kar je prispevalo k naši dodatni utrujenosti, smo se odločili za sestop po drugi strani gore nazaj v kočo Gniffeti. Ker je bilo v soboto sredi dneva že napovedano precejšnje poslabšanje vremena, smo se odločili, da bomo zadovoljni z osvojenim ter smo se tako že v sobotnem dopoldnevu podali v dolino. V Alagni smo ob pogledu proti vrhovom Monte Rose ugotovili, da je bila naša odločitev pravilna, saj so gorovje odeli megla in oblaki. Ogledali smo si mestece Alagna, kjer so hiše zgrajene in pokrite z obdelanim kamnom ter si podprli želodčke. Nato smo se odpeljali nižje po dolini do gostišča, kjer sta nam Peter in Boris rezervirala še zadnjo nočitev. V nedeljo smo se srečno vrnili v naše Posavje. Hvala Petru Požunu iz PD Lisca Sevnica ter Borisu Strmšku za odlično organizacijo ter vožnjo in vodenje na nepozabno turo.

Mladi planinec 2020

17.03.2020 | Rok Petančič, 17.03.2020 | Društvene zadeve | Poročila

Spoštovani planinke in planinci!

Objavljamo 52. številko društvenega glasila Mladi planinec, v katerem smo ponovno zbrali prispevke in poročila o pestrem društvenem dogajanju v preteklem letu, v njem dobite tudi vse osnovne informacije o ponudbi društva.

Mladega planinca lahko prelistate na tej povezavi: Mladi planinec

Želimo vam prijetno branje in upoštevajte navodila in priporočila za ustavitev širjenja koronavirusa, da bomo lahko v novo planinsko sezono vstopili skupaj in zdravi!

Vse aktivnosti in pohodi društva so do nadaljnjega odpovedani.

Rok Petančič
predsednik PD Lisca Sevnica

Reševalci "Skupaj na Lisco 2024"

Krofička ( 2083 m )