Planinske poti na Lisco

NA LISCO IZ KRAKOVEGA – južni dostop na Lisco

Po nekaj več kot treh kilometrih iz Sevnice ob potoku Sevnična prispemo do Krakovega, kjer se odcepi cesta proti Lisci. Pri vinski kleti Mastnak se prične vzpon na Lisco. Po 25 minutah iz Krakovega lahko pri parkirišču nad kapelico v Hrastju izberemo dve poti. Prva pot gre skozi zaselek Cirje desno po cesti, nato skozi gozd in nad Cirjem strmo v hrib. Druga pot vodi po traktorski poti skozi gozd in travnike do zaselka Polje. Nad vasjo desno mimo kapelice in nad naseljem vikendov se steza strmo vzpne proti cerkvi sv. Jošta, od koder je še 20 minut do vrha Lisce.  Po obeh poteh iz Krakovega na Lisco hodimo 1 uro in 45 minut.
Razdalja: 4 km. Čas hoje: 1 ura 45 min. Zahtevnost: Lahka pot. Označenost: Označena.

NA LISCO IZ CIRJA – skrajšana različica južnega pristopa na Lisco iz Krakovega

Nad vasjo Cirje se prične pot desno pri vodnih zbiralnikih strmo vzpenjati po poti, ki je med planinci znana kot »pot čez skalce«. Zahtevnejši vzpon nas nagradi z lepimi razgledi na dolino reke Save in daleč proti Gorjancem. Do vrha Lisce hodimo 30 minut. Druga, nekoliko zmernejša, a daljša možnost vzpona na Lisco iz Cirja, pa vodi približno sto metrov po asfaltirani cesti levo proti vasi Polje, kjer se vrh zmernega klanca ob gozdni meji podamo po dobro uhojeni poti. Nad vikend hišicami se pot priključi markirani stezi proti cerkvi sv. Jošta. Od Cirja do cerkve sv. Jošta hodimo 25 minut, od tu pa je še 20 minut do vrha Lisce, skupaj torej 45 minut.
Razdalja: 2 km. Čas hoje: 45 min. Zahtevnost: Lahka pot. Označenost: Označena.

Z BREGA NA LISCO PO JURKOVI POTI – zahodni dostop na Lisco

Z železniške postaje Breg hodimo po cesti skozi naselje Breg in proti Lisci. Ob Liškem potoku pri Jurkovi tabli zavijemo na stezo, ki nas skozi gozd in travnike pripelje do vasi Razbor. Lepo urejeno hribovsko vas prepoznamo po cerkvi sv. Janeza Krstnika in krasnih razgledih. Na Razborju je med leti 1879 in 1924 učiteljeval Blaž Jurko, taisti učitelj, ki je leta 1902 postavil prvo kočo na Lisci. Z Razborja skozi vas Lisce in mimo cerkve sv. Jošta po sončni strani je le še dobro uro hoda na vrh Lisce.
Razdalja: 6,5 km. Čas hoje: 1 ura 50 min. Zahtevnost: Lahka pot. Označenost: Označena.

IZ LISC NA LISCO – krajša različica Jurkove poti

Pot začnemo nad vasjo Lisce po cesti v smeri proti vasi Polje. Po dobrih 300 metrih s ceste zavijemo levo strmo v gozd, kjer se naša pot pridruži Jurkovi poti z Brega na Lisco. Na tem mestu in malo višje na Lisičjih luknjah je lep razgled na vas Razbor s cerkvijo sv. Janeza Krstnika in na dolino reke Save proti Zasavju. Pot nas pripelje do cerkve sv. Jošta, kjer je stičišče treh dostopov na Lisco. Od cerkve sv. Jošta do vrha Lisce ( 948 m ) bomo hodili še 20 minut po stezi navzgor. Iz Lisc na Lisco bomo hodili 1 uro.
Razdalja: 3,5 km. Čas hoje: 1 ura. Zahtevnost: Lahka pot. Označenost: Označena.

IZ SEVNICE NA LISCO

Pot začnemo pri Železniški postaji Sevnica v smeri zahoda ob glavni cesti. Po dobrih 500 m pri prvem krožišču sledimo markacijam v hrib. Kmalu s ceste zavijemo v gozd. Pot nas preko Ledine in Zleteč (deloma po cesti, deloma po gozdnih poteh) pripelje in spusti do sedla, kjer se ponovno pričnemo vzpenjati. Po nekaj minutah pridemo na razcep ob urejenem parkirišču, desno je možen dostop po t.i. strmi ali Pastirčkovi poti mimo vasi Cirje. Druga pot vodi po traktorski poti skozi gozd in travnike do zaselka Polje. Nad vasjo desno mimo kapelice in nad naseljem vikendov se steza strmo vzpne proti cerkvi sv. Jošta, od koder je še 20 minut do vrha Lisce.

Razdalja: 8.4 km. Čas hoje: 2 uri 10 minut. Zahtevnost: Lahka pot. Označenost: Označena.

Sreda, 09.09.2020
TRIJE VRHOVI BALKANA

120 let Češke koče

Snežnik