Plezalna pot na Lisco

Zelo zahtevna ("plezalna") planinska pot na Lisco

(POZOR: Odprlo se vam bo novo okno s povezavo na spletno stran MaPZS - markirane planinske poti pri Planinski zvezi Slovenije!)

Za obisk poti si lahko tukaj snamete natančen zemljevid za izpis na domačem tiskalniku v velikosti A4 in GPX sled za uporabo na GPS napravah.

Vstop v zelo zahtevno planinsko pot na Lisco je na višini 786 m, koordinate pa so:

• - E 15,2870611
  • - N 46,06582195

Izstop iz nje (na vrhu skalce z ograjo) je na višini 917 m, koordinate pa so:

• - E 15,28490988
  • - N 46,06700946.

Plezalnih delov je 123 m, prehodov 245 m, skupna dolžina je torej 368 m. Predviden čas, potreben za hojo po poti, je 40 min.

Opis dostopa:
Do parkirišča pri izhodišča planinske poti nad vasjo Cirje je možen dostop po asfaltirani cesti iz Sevnice. Iz Sevnice v prvem krožišču zavijemo levo proti Planini pri Sevnici. Po okoli 4 km v Krakovem pri Vinski kleti Mastnak zavijemo levo proti Lisci. Držimo se desno (odcep nad kapelico) in po 3 km pridemo do vasi Cirje, kjer nad hišo z naslovom Podgorica 22, 8290 Sevnica parkiramo na urejenem parkirišču pri vodnem zajetju, kjer je tudi večja informativna tabla. Hoditi začnemo desno ob gozdu naprej po asfaltirani cesti, ki se kmalu konča in nadaljuje kot makadamska cesta, po nekaj deset metrih zavijemo levo v gozd (ob odcepu je večja skala z markacijo ter smerna tabla). Po dobrih 10 minutah hoje pridemo do izhodišča zelo zahtevnega (zavarovanega) dela planinske poti.

Opis poti:
Del poti, opremljen z varovali, je sestavljen iz 5 raztežajev (delov, varovanih z jeklenico, nameščenimi klini, stopi) skupne dolžine 123 m. Posebnost poti je, da lahko iz vsakega težjega dela sestopite in ga obhodite po lažji poti. Pot je opremljena z novejšo tehniko, večjimi razmiki in manjšo napetostjo jeklenice ter amortizacijsko zanko.

Težavnost:
Ocenjena težavnost (po stopnji težavnost za zavarovane plezalne poti – ferate) je povprečno B/C, zadnji raztežaj med D/E.

Opozorila:
Pred vzponom preverite zahtevnost poti in čim bolje ocenite svoje sposobnosti in izkušnje. Za vzpon priskrbite ustrezno obvezno varovalno opremo, ki jo tudi znate uporabiti.

Obvezna oprema: čelada, plezalni pas in samovarovalni komplet, ustrezna planinska obutev; Priporočamo tudi uporabo rokavic!

Sestop:
Sestop priporočamo po lažjih planinskih poteh z Lisce (mimo cerkvice Sv. Jošta, čez skalce ali po t.i. Pastirčkovi poti, ki vodi mimo izhodišča zavarovanega dela zelo zahtevne planinske poti.

PD Lisca Sevnica nudi izposojo plezalne opreme (v Zavetišču pod Svetim Rokom v Sevnici), informacije ter možnosti spremstva-vodenja pri vzponu preko zelo zahtevne planinske poti.

Uporaba poti je na lastno odgovornost.

Na poti se odpirajo čudoviti razgledi daleč naokoli!

Video predstavitev plezalne poti na Lisco: